Adaptér pro sklizeň sóji od firmy BISO byl od roku 2005 nabízen v pracovní šířce do 9 metrů. Tento výrobek se zaměřuje na všechny značky sklízecích mlátiček s žacími lištami v provedení BEZ výsuvu pracovního stolu – systému VARIO. V režimu FLEX je zatížení převodovky žací kosy, páky a samotné kosy natolik vysoké a blízko limitu, že bylo přijato omezení a maximální pracovní šířka adaptéru je 7.5m. BISO je schopno vyrobit adaptéry SojaFLEX pro standardní žací lišty od značek John Deere, New Holland, Case-IH, Laverda a Claas. Do jisté míry jedinečné řešení máme pro žací lištu CLAAS VARIO až po model V750.
Na obrázku můžete vidět pole po sklizni BIO sóji. Levá strana byla sklizena mlátičkou Claas Lexion s žací lištou V750 s nasazeným adaptérem BISO SojaFLEX a pravá strany konkurenční žací lištou s „mechanickým“ modulem flex. Z fotografie je patrné, že BISO SojaFLEX adaptér odvedl velmi dobrou práci.
Cílem je oddělit stonek rostliny pod nejnižším „patrem“ sójových lusků.
Požadavek zákazníků je zpravidla „jít co nejníže“. To znamená dotknout se země. V takovém případě musíte počítat s vyšším opotřebením kosy a dvojprstů. Ale hodnota sklizené plodiny je podstatně vyšší.
Máme mnoho různých druhů sóji co se pohledu sklizně týká. Na snímku můžete vidět velmi vysoké strniště po sklizni sóji. V tomto případě je v pořádku, že osádka přizvedla adaptér na sóju (žací lištu), protože na zemi nezůstaly žádné lusky.
Zákazníci říkají, že po sklizni sóji standardní žací lištou na zemi zůstanou „dvě patra“ lusků. To znamená velké peníze. Takže sklizeň sóji není snadná záležitost. Každé pole je zpravidla jiné a to stejné se týká i různých odrůd sóji.
To je BIO sója opravdu silně zaplevelená. Sklízet takový pozemek není vůbec jednoduché. Ale se zvyšujícím se podílem BIO producentů sóji začíná být toto téma stále častěji aktuální.
Adaptér BISO SojaFLEX, přesněji řečeno dodávaná sada obsahuje FLEX modul v „mechanické verzi“ s pohonem. To znamená s převodovkou kosy včetně řemenice, řemenem a napínací kladkou. K tomu se dodává i hnací řemen specifický pro danou značku mlátičky. FLEX modul je zavěšený na standardní žací liště a fixován ve správné poloze dlouhými závěsy protaženými pod žací lištou připevněnými na rám (nosník) v zadní části lišty. Na rám žací lišty jsou přivařená malá „ouška“. Zde je možné nastavit úhel SojaFLEX adaptéru. Toto nastavení je velmi důležité pro správnou funkci celé sady.
SojaFLEX adaptér od firmy BISO může být nasazený na všechny běžné standardní žací lišty co jsou na trhu a na jednu vario žací lištu – Claas Vario. BISO dodává adaptér jako sadu, tzv. KIT. Pro správné prvotní nasazení je třeba kalkulovat práci dvou mechaniků a jeden den jako minimum.
FLEX modul má vlastní plazy a je flexibilní (pružný) díky řadě segmentových plechů z pružinové oceli. Adaptéry SojaFLEX jsou osazeny dvojprsty, kosou, hlavou kosy, pákou kosy a převodovkou BISO. Jako nová varianta je v roce 2020 v nabídce speciální konverzní hlava kosy s tím, že adaptér lze objednat s kosou a dvojprsty Schumacher. Tato volba má smysl pro zákazníky, kteří pracují v kamenitých oblastech.
Dlouhé děliče
Oba děliče jsou součástí tovární sady – levý i pravý. Děliče jsou plně nastavitelné jak je možné vidět z obrázků. Pro sezónu 2020 byl přepracován systém odpružení děliče pro dosažení lehčího a plynulejšího zvednutí při dotyku země. Typické pro sóju jsou dlouhé děliče, ale někteří řidiči mají poněkud jinou strategii. Ta se zpravidla odvíjí od druhu sóji v daném regionu a aktuálních podmínek.
Levá strana s klíčovými pohony adaptéru. Sada obsahuje převodovku kosy s konzolou, páku kosy a hlavu kosy BISO. Od roku 2020 firma nabízí sadu Schumacher. Ta obsahuje speciální konverzní hlavu kosy, kosu Schumacher a dvojprsty Schumacher.
Plazy pod žacím stolem. FLEX modul klouže po povrchu pozemku na řadě takových plazů. Snímek je pořízený na žací liště Laverda FreeFlow.
Pravá strana žací lišty. Na snímku je dobře patrná řada plazů modulu SojaFLEX, spojení s rámem žací lišty Laverda FreeFlow a kosa modulu FLEX s typickými plně nastavitelnými dlouhými děliči. Správný úhel je to nejdůležitější na SojaFLEX adaptérech.
SojaFLEX adaptér v akci. Na obrázku můžete vidět jak FLEX modul kopíruje povrch pozemku. V tomto případě není úhel dvojprstů agresivní. V popředí můžeme vidět převodovku kosy a její plaz s ochranou páky kosy.
Maximální pracovní šířka je 7.5m
Zatížení hnacího ústrojí pokud žací lišta pracuje v režimu FLEX je skutečně značné. Vše nezáleží pouze na půdních podmínkách, ale také na opotřebení kosy a dvojprstů. Díky tomu a na základě zkušeností z praxe nabízíme maximální pracovní záběr 7.5m pro všechny značky (respektive 7.6m). Tato technologie umožňuje majiteli oddělit stéblo sóji skutečně těsně nad zemí, díky tomu, že se prsty dotýkají země a to s velmi dobrou efektivitou sklizně.
Sklízecí mlátička Claas Lexion 760 s žací lištou typu vario V750 s BISO SojaFLEX adaptérem. Slovensko 2019. Žací lišta vario od firmy Claas je jedinou vario lištou, na kterou jsme schopni BISO SojaFLEX modul namontovat.
Na tomto snímku můžete vidět, jak snadno může řidič měnit pracovní výšku řezu na základě místních podmínek. V tomto případě bylo snadné sklízet sóju po mechanické meziřádkové kultivaci bez vyježděných kolejí po postřikovačích.
A opět Claas Vario V750 s adaptérem BISO SojaFLEX. Na tomto snímku můžete vidět jak řidič pracuje s přihaněčem pro usměrnění plynulého toku sklizené hmoty do prostoru průběžného šneku. Sklízecí mlátičky Claas nemají funkci nastavení žací lišty „na špičku“, takže základní nasazení adaptéru pod správným úhlem je u těchto strojů velmi důležité. Mlátička nemá žádnou automatickou funkci pohybu přihaněče. Osádka tak musí správně nastavit spodní limit polohy přihaněče tak aby nedošlo ke kontaktu pružných prstů přihaněče s pružnými plechy FLEX modulu.
Podívejte se na pravý dělič na tomto Lexionu s adaptérem BISO SojaFLEX. Osádka používá pouze jednoduchou pružnou smyčku se zcela volným prostorem pravého konce kosy. V některých odrůdách sóji to nemusí být špatné řešení, protože zelený materiál nemá možnost se někde zachytit a zablokovat volný průchod hmoty do žací lišty.
Takový pohled se stává typickým pro Slovensko. BIO sója velmi dobře ošetřená meziřádkovou kultivací (plečkováním) se specifickým profilem řádků z toho plynoucím. Na takovém pozemku můžete docílit výborných i s mechanickým modulem SojaFLEX. Na standardních pozemcích jsou obecně největší potíže s vyjetými kolejemi od postřikovačů.
Více informací o sadě adaptéru SojaFLEX: http://navigator.biso.eu/biso/skliznova-technika/biso-3d-varioflexairi/
Prospekt ve verzi CZ ke stažení: http://www.bisosedlec.cz/data_7/soubory/126.pdf
Další zajímavé články:
|
|
BISO 3D VARIOFLEX•AIR•i Efektivní a pohodová sklizeň začíná u prémiové žací lišty. Mezi prémiové budou patřit modely, které umí sklízet nejenom obiloviny, řepku či sóju, ale i polehlou pšenici či ječmen...
Pokračování zde.
|
|
|
Agritechnica 2019: BISO Celosvětová výstava Agritechnica 2019 je za námi a my, jako BISO můžeme prohlásit, že byla velice úspěšná! Za náš nový inovativní produkt BISO VARIOFLEX 3D AIR i jsme dostali...
Pokračování zde.
|
|
|
BISO 3D – řepka, sója, obiloviny Z jakého segmentu se rekrutují zákazníci technologie BISO 3D? Vyplatí se jim tato technologie? Jsou to klienti, kteří patří ke starému jádru uživatelů žacích lišt BISO co se drží...
Pokračování zde.
|
Video